Bohunické Spracovateľské Centrum RAO
Odštepný závod Slovenských elektrární, a.s. SE-VYZ, o.z. Jasloveké Bohunice uviedol vo februári 2001 do trvalej aktívnej prevádzky Bohunické spracovateľské centrum (BSC), ktoré po svojom uvedení do aktívnej prevádzky prevzalo úlohu rozhodujúceho spracovateľa RAO, pochádzajúceho z procesu vyraďovaniaJE A-1, ako i odpadov z prevádzky JE SE-EBO.
BSC RAO bolo vybudované v spolupráci nemeckou spoločnosťou NUKEM, ako komplexné zariadenie pre spracovanie a úpravu širokej škály kvapalných a pevných RAO a ich následnú úpravu do formy vhodnej pre trvalé uloženie na Republikovm Úložisku (RÚ RAO) v Mochovciach. Upravené RAO zacementované vo vlákno-betónovom kontajneri (VBK) sú po 28 dňovom vyzrievaní cementovej matrice transportované do RÚ Mochovce. V roku 2001 bolo celkove vyprodukovaných 116 ks VBK a k 31.4.2002 bolo vyprodukovaných 78 ks VBK, pričom celkoý plán pre rok 2002 je cca 250 ks
VBK.
Bohunické spracovateľské centrum RAO v súčasnej dobe spracováva RAO, ktoré možno rozdeliť do nasledovných
tried:
- spáliteľné pevné a kvapalné odpady
- lisovateľné pevné odpady
- nespáliteľné a nelisovateľné odpady
- koncentráty
- iné kontaminované kvapaliny (pracia voda pračiek spalín spaľovne)
Pre spracovanie a úpravu uvedených RAO BSC obsahuje nasledovné technológie:
- odparka (koncentračné zariadenie)
- cementačná linka
- triedenie
- spaľovňa
- zariadenia pre skladovanie a transport
- vysokotlaké lisovanie
Odparka
Na koncentračnom zariadení sa preberajú kvapalné nespáliteľné RAO z JE A-1, V-1 a V-2, ktoré sú po zahustení alebo priamo vedené k cementačnej
linke.
Samotná odparka je prietokového typu a skladá sa z troch jednotiek tvaru U. Výkon odparky je 500 dm3 /h pri soľnosti dávkovaného dopadu 200 - 300 g/l. Výstupný produkt - koncentrát sa zhromažďuje v zásobníku, odkiaľ je transportovaný na cementačnú linku.
Cementačná linka
Do dávkovacej nádrže linky vstupujú RAO buď priamo (koncentráty) z koncentračného zariadenia, prípadne z kontajnera (chrompik), alebo cez vstupné zásobníky (živice- ionexy, resp. kaly).
Podľa overených receptúr sa dávkujú RAO z dávkovacej nádrže a prísady a cement do šikmého zmiešavača.
Po dôkladnom zmiešaní sa cementový produkt vypustí do betónového kontajnera. K zaplneniu kontajnera je potrebných 6 šarží. Kontajnery s vyzretým a vytvrdnutým cementom sa transportujú na Republikové úložisko v
Mochovciach.
Triedenie
Netriedený pevný RAO je transportovaný na europaletách vo
forme:
- voľne uložené časti vo fólii
- 200 dm3 vrecia
- 200 dm3 sudy
Po ich separácii sú transportované do miestnosti triedenia. V boxe vytriedený RAO zabalený do 200 dm3 sudov je transportovaný podľa zatriedenia na jednotlivé spracovateľské linky.
Súčasťou triediaceho zariadenia je aj fragmentačné pracovisko.
Spaľovňa
V spaľovni sú spaľované jestvujúce a vznikajúce pevné a kvapalné odpady z lokality JE Jaslovské Bohunice a Mochovce. Výkon zariadenia predstavuje 50 kg/h pevných odpadov alebo 30 kg/h pevných odpadov, ak budú spaľované súčasne kvapalné odpady.
Samotná pec spaľovne je konštruovaná ako šachtová pec, s napájaním zhora, v peci sa nenachádzajú žiadne vnútorné zabudované časti. Spaľovanie prebieha v dvoch zónach. V spodnej zóne prebieha spaľovanie so zmesou para - vzduch, čím sa zaručí, že teplota v horiacom materiály bude 900oC a vylúči sa tvorenie škváry a spekancov na stene pece. V hornej zóne je hlavné množstvo vzduchu privádzané priamo nad horiaci materiál a množstvo vzduchu je nastavené tak, že teplota spaľovania bude 800 - 1050oC. Plynné spaliny z pece sú v dohorievacej komore dopaľované pri teplote 850 - 1200oC.
Popol vznikajúci v spaľovni je zmenšovaný drvičom, plnený do 200 dm3 sudov a spracovaný na cementačnej linke.
Vysokotlaké lisovanie
V lisovacom zariadení sú lisované odpady zabalené z triedenia v 200 dm3 sudoch. Sud je v zariadení vysokotlakého lisu lisovaný silou 20 000kN. Výlisok je pri každom kroku vkladania na odoberacích saniach vysúvaný von a odložený na miesto skladovania. Výlisky sa vkladajú do betónového kontajnera a v cementačnej linke sa zalievajú cementovou zmesou.
Jednotlivé technológie BSC RAO vytvárajú súbor, v ktorom na jednej strane vstupujú do BSC rádioaktívne odpady v rôznych formách a o rôznej aktivite a na druhej strane tieto odpady opúšťajú BSC v upravenej forme (fixované v cementovej matrici vo vnútri VBK), vhodnej pre trvalé uloženie. Vysoká technická úroveň prevádzkových súborov BSC spolu s vysoko kvalifikovaným personálom vytvára podmienky pre bezpečné a spoľahlivé spracovanie RAO v rámci plnenia náročných úloh Projektu vyraďovania JE V-1 , ako aj plánu spracovania RAO z produkcie blokov SE-EBO.
Spracoval: Ing. Ján Albert, Bc. Pavol Štuller
Späť na obsah čísla
|