|
Vyraďovanie jadrovej elektrárne A-1 v Jaslovských Bohuniciach Vyraďovanie jadrových elektrární (JE)z prevádzky predstavuje zložitý komplex problémov,ktorých riešenie je technicky a finančne veľmi náročné.Základným cieľom vyraďovania JE z prevádzky je odstránenie všetkých rádioaktívnych látok z objektov a lokality jadrovej elektrárne,ich spracovanie do formy vhodnej na bezpečné trvalé uloženie,prípadne likvidácia všetkých objektov JE na „zelenú lúku “s následným uvoľnením lokality pre ďalšie využitie.Vlády vyspelých štátov s rozvinutou jadrovou energetikou venujú problematike vyraďovania JE z prevádzky veľkú pozornosť. Stručná charakteristika jadrovej elektrárne A-1 Jaslovské Bohunice Elektráreň bola realizovaná ako vývojový demonštračný energetický zdroj,na základe ktorého sa mal rozvíjať československý jadrový program.Investičné náklady na jej výstavbu (2,32 mld.Kčs)boli plne hradené dotáciou zo štátneho rozpočtu.Problematickú prevádzku elektrárne charakterizoval plynom chladený a ťažkou vodou moderovaný reaktor s inštalovaným výkonom 150 MW.Výstavba elektrárne začala v roku 1958.Do prevádzky (prifázovanie k sieti)bola uvedená dňa 25.12.1972.Technické nedostatky elektrárne mali za následok únik rádioaktívnych látok do pracovného prostredia,vznik množstva kvapalných a pevných rádioaktívnych odpadov skladovaných v elektrárni a ďalej postupné zvyšovanie výpustí do životného prostredia vo forme rádioaktívnych vôd a exhalátov,i keď tieto neprekračovali povolené limity.Dňa 22.02.1977 došlo v elektrárni k havárii,po ktorej už nebola uvedená do prevádzky. Postup po havárii JE A-1 v roku 1977 O vyradení JE A-1 z prevádzky po jej havárii (dodatočne bola havária
A-1 ohodnotená stupňom INES 4 (The International Nuclear Event Scale -
medzinárod-
Zdrojom financovania boli vlastné prostriedky SE a prostriedky zo štátneho rozpočtu. Predpokladalo sa,že postupnou realizáciou výsledkov riešenia jednotlivých plánovaných úloh (krátkodobých i dlhodobých)a nadväzujúcich úloh,formulovaných v uznesení vlády SR č.227/92,sa dosiahne radiačne bezpečný stav do roku 1995. Uvedené obdobie možno charakterizovať ako hľadanie koncepcie likvidácie JZ,s ktorým neboli žiadne skúsenosti nielen u nás,ale ani v rámci vtedajšieho „východného bloku “.Za tohto stavu vláda SR uložila uznesením č.266/93 vypracovať „Projekt uvedenia JE A-1 do radiačne bezpečného stavu “s tým,že pôvodný termín vypracovania (30.06.1993) upravila svojím uznesením č.524/93 na 31.12.1994. Projekt vyraďovania JE A-1 a jeho ciele Vypracovaný projekt bol posúdený a prijatý dozornými (Rozhodnutie ÚJD SR č.137/99)aj štátnymi orgánmi a vo forme harmonogramu pre uvedenie JE A-1 do radiačne bezpečného stavu bol prijatý vládou SR jej uznesením č.649/95 s tým,že sa bude vecne,časovo a finančne aktualizovať podľa získaných skúseností,zdrojov pre realizáciu a platnej legislatívy.Vládne uznesenie stanovilo uviesť A-1 do radiačne bezpečného stavu do konca roku 2007.Na základe zákona č.130/1998 Z.z.o mierovom využívaní jadrovej energie bol pojem „Radiačne bezpečný stav JE A-1 “nahradený pojmom „Vyraďovanie JE A-1 -I.etapa “. Od 01.01.1996 zodpovedá za realizáciu projektu v rámci SE a.s.SE-VYZ Jaslovské Bohunice.Dovtedy bola zodpovednosť v JE Bohunice (EBO). Pre činnosti v oblasti vyraďovania JZ malo veľký význam prijatie zákona č.254/1994 Z.z.o štátnom fonde likvidácie JZ,na základe ktorého sa od roku 1995 začalo financovanie prác súvisiacich s vyraďovaním JE A-1. Východiskové podmienky realizácie vyraďovania JE A-1
Uvedené skutočnosti charakterizujú technickú zložitosť a náročnosť prác v procese vyraďovania JE A-1.Rozsah vykonávaných činností vyžaduje nielen maximálne dokonalú koordináciu postupu prác,ale i profesnú zdatnosť,zručnosť realizátorov prác a príslušné technické vybavenie vrátane diaľkovo riadených manipulátorov. Realizácia úloh vyraďovania JE A-1 Časť prác na vyraďovaní JE A-1 bola vykonaná v rokoch 1993-1998.Väčšinou mali charakter samostatných investičných akcií,ktoré neskôr boli včlenené do projektu „Vyraďovanie JE A-1 -I.etapa “. Dominantnými úlohami boli:
Dobudovanie a uvedenie do prevádzky: a) BSC RAO Jaslovské Bohunice b) RÚ RAO Mochovce. V rámci realizácie schválených investičných akcií a riešenia ďalších úloh bolo zabezpečené:
Splnenie prioritných úloh -príprava a odvoz vyhoreného nemanipulovateľného paliva mimo územie SR,dobudovanie a uvedenie do prevádzky BSC RAO a RÚ RAO Mochovce podstatným spôsobom ovplyvňujú ďalší postup prác vo vyraďovaní JE A-1. Zabezpečenie riešenia a realizácie projektu VJE A-1 -I.etapa Na základe postupu realizácie úloh,získaných skúseností (niektoré úlohy boli riešené dodávateľsky a dve z nich -„Dekontaminácia reaktorovej sály“, „Dekontaminácia vody bazénu DS “-aj za účasti zahraničného dodávateľa AEA Technology)sa ukázalo,že z hľadiska samotného riešenia úloh a zohľadnenia nadväzností jednotlivých úloh je účelné príbuzné úlohy zoskupiť do väčšieho celku a výberovým konaním zabezpečiť vyššieho zhotoviteľa takto vytvoreného celku.Príkladom bola skupina úloh pre zabezpečenie prípravy a transportu vyhoreného paliva z JE A-1 do Ruskej federácie. Koncom roka 1997 bol projekt vecne,termínovo a finančne prehodnotený.Pre riešenie a realizáciu úloh z aktualizovaného hmg.„Vyraďovanie JE A-1 -I.etapa “boli úlohy začlenené do štyroch skupín: 1. Životné prostredie 2. Hlavný výrobný blok 3. Spracovanie,úprava a uloženie RAO 4. Technická podpora vyraďovania Výberovým konaním v roku 1998 bol vybratý ako vyšší dodávateľ úloh Výskumný ústav jadrových elektrární Trnava,a.s.Uzatvorená zmluva o dielo potvrdzuje zrealizovanie úloh do konca roku 2005 a jej doterajšie dodatky plne rešpektujú aktualizovaný časový postup projektu vyraďovania JE A-1 -I.etapa (dosiahnutie do konca roku 2007),schválený vládou SR dňa 09.06.1998. Ciele riešenia a realizácie PV JEA-1 -I.etapa V skupine Životné prostredie sú dominantnými úlohami problémy spojené s vyraďovaním zariadení i objektov -Čistiacej stanice aktívnych vôd,Zložiska kvapalných RAO a Zložiska pevných RAO. Cieľom je:
Do skupiny Hlavný výrobný blok sú začlenené úlohy zamerané na: a) vyraďovanie technologických súborov:
c) dodávku mobilných zariadení pre dekontamináciu a samotnú dekontamináciu Cieľom úloh tejto skupiny je vyprázdnenie a dekontaminácia dlhodobého skladu (DS),zneškodnenie puzdier a kalov dlhodobého skladu,ako i likvidácia nízko kontaminovaných zariadení transportne-technologickej časti.Podobný postup krokov a spôsob riešenia ako je špecifikovaný pre DS,je požadovaný aj pre horúcu komoru. Dominantnou úlohou je vyraďovanie dlhodobého skladu (DS)vyhoreného paliva JE A-1.Zložitosť a technickú náročnosť riešenia tejto úlohy dokumentujú obrázky jednotlivých súčastí dlhodobého skladu a výsledky zrealizovania určitých činností. Do skupiny Spracovanie,úprava a uloženie RAO je zaradené riešenie a realizácia problémov:
Cieľom riešenia je:
Štvrtá skupina Technická podpora vyraďovania JZ vznikla z potreby podporiť riešenie a realizáciu úloh projektu účelovými formulovanými čiastkovými úlohami výskumu a vývoja orientovanými na zabezpečenie úspešného pokračovania ďalších etáp vyraďovania JE A-1.Napr.:
Dosiahnuté výsledky riešenia a realizácie Riešenie a realizácia úloh je zabezpečovaná prevažne dodávateľsky.Časť prác je realizovaná zamestnancami SE-VYZ.Bez ohľadu na spôsob zabezpečenia spôsobu riešenia a realizácie,všetky činnosti sú realizované podľa príslušných plánov kvality diela so zabezpečením a dodržiavaním zásad a pravidiel:
V riešení úloh je starostlivo dodržiavaný postup,podľa ktorého Projekt (pre rôzne účely použitia)je vypracovávaný až po schválení „štúdie “hodnotiacej variantné riešenia s návrhom optimálneho riešenia.Realizácia diela začína až po prerokovaní realizačného dokumentu v Rade projektu SEVYZ a schválení riaditeľom SE-VYZ.Vypracovávaná dokumentácia je prijímaná,evidovaná,distribuovaná a archivovaná prostredníctvom kancelárií projektu u zhotoviteľa i objednávateľa. V súčasnosti charakteristickým rysom je,že projekt nadobúda čoraz viac realizačný charakter,čím sa stáva náročnejším na zabezpečenie zdrojov pre financovanie prác a dodávok zariadení. V priebehu doterajšieho riešenia projektu VJE A-1 I.etapa boli: a) zrealizované činnosti:
Činnosti boli realizované podľa vypracovaných a schválených pracovných programov,ktorých nezanedbateľnou súčasťou je radiačná bezpečnosť a riadené zaobchádzanie so sekundárnymi RAO.Zariadenie vyrobené pre úpravu kyseliny chromsírovej bude v ďalšom využívané k úprave špecifických maloobjemových RAO (napr.zvyšky D2O a pod.). b) vyrobené a dodané zariadenia:
c) dodané:
V súčasnosti sú priebežne realizované činnosti:
Pre výber najvhodnejšieho variantu vyraďovania rôznorodého súboru
vyraďova- nia objektov boli vypracované algoritmy hodnotenia nákladov,technicko-ekono-
Neoddeliteľnou súčasťou prípravy procesu vyraďovania je zabezpečenie radiačnej bezpečnosti personálu v priebehu celého procesu.Sú vyberané a adaptované alebo podľa potreby pripravované výpočtové programy pre ocenenie a plánovanie dávkovej záťaže personálu,výpočtové postupy pre hodnotenie zdravotného rizika s využitím metódy „Life Table “ a metódy a nástroje pre praktickú aplikáciu princípov ALARA (As Low As Reasonably Achievable -najnižšie ako je možné rozumne dosiahnuť).Výsledky sú využívané komisiou ALARA SE-VYZ k usmerňova- niu expozície pri realizácii programov prác. Pomocou scenárov popisujúcich a hodnotiacich ožiarenie pracovníkov počas spracovania a transportu kontaminovaného stavebného materiálu na skládky odpadu boli stanovené kritériá pre uvoľňovanie spod kontroly,uvoľňovacie úrovne stavebných materiálov z vyraďovania jadrových zariadení. Analýza nuklidov v ožiarenom palive,koeficienty uvoľňovania pre jednotlivé skladovacie a čistiace médiá používané v JE A-1 poukazujú na dominantný význam vždy iba niekoľkých izotopov (4-5),ktoré sa menia v závislosti od druhu a prevládajúceho mechanizmu vzniku hodnoteného odpadu na JE A-1.Prehodnotenie scenárov bezpečnostných analýz - aktualizácia limitov a podmienok pre RÚ RAO Mochovce.Citlivostná a neurčitostná analýza bezpečnostných rozborov,príprava nového výpočtového prostriedku DUST -MS (dovolí hodnotiť procesy ovplyvňujúce zdrojový člen)pre hodnotenie bezpečnosti úložísk,patria k výsledkom,ktoré by mali viesť k zvýšeniu využiteľnosti RÚ RAO pri dodržaní jeho bezpečnostných parametrov. Financovanie Financovanie riešenia a realizácie úloh projektu je zabezpečované zo ŠFL.Časť nákladov je hradená z vlastných zdrojov SE a.s.Rada ŠFL schvaľuje požadované finančné prostriedky na základe predložených žiadostí SE a.s. Radiačná bezpečnosť v procese vyraďovania JE A-1 Radiačné charakteristiky pracovného prostredia boli a sú systematicky sledované podľa príslušného prevádzkového predpisu.Prítomnosť rôznorodých RAO (kal,chrompik,...)v zložitých technologických systémoch (monžík,neutralizačná nádrž obj.41,bazén DS,PDS)kladie zvýšené nároky na zabezpečenie radiačnej ochrany pracovníkov.Priestory s vyšším dávkovým príkonom boli odtienené (prekrytie bazénu DS).Procesy vyžadujúce zložité manipulácie sú nacvičované na maketách zariadení.Reálne použitie existujúcich alebo v rámci projektu navrhnutých a vyrábaných jednoúčelových diaľkovo riadených manipulačných prostriedkov k realizácii technicky náročných úloh v prostredí s vyšším dávkovým príkonom je najprv simulované počítačom s využitím 3D modelu daného priestoru alebo zariadenia. Aktuálne problémy usmerňovania expozície boli pravidelne prerokovávané na rokovaní komisie „ALARA “pred schvaľovaním pracovných programov a hľadané optimálne riešenia a postupy.Súčasne bola dávková záťaž pravidelne hodnotená vo výbore jadrovej bezpečnosti SE-VYZ.Hodnotenie dávkovej záťaže zamestnan- cov bolo periodicky prejednávané so zástupcom ŠZÚ SR pre SE-VYZ s hlavným dôrazom na najexponovanejšie práce. Profesionálna expozícia zamestnancov SE-VYZ a dodávateľov je usmerňovaná podľa platnej legislatívy Slovenskej republiky,ktorá je premietnutá do vnútorných predpisov SE-VYZ:
Zvláštne režimy evidencie dávok a usmerňovania expozície sú zavedené pri prácach v dlhodobom sklade,reaktorovej sále,OP-koridore,pri nádržiach s rádioaktívnymi kvapalinami a dekontaminácii v uvedených priestoroch. Odvoz paliva znížil inventár rádioaktivity na A-1 a tým aj potenciálny zdroj radiačnej záťaže a definitívne boli eliminované všetky riziká vyplývajúce z prítomnosti vyhoreného paliva na A-1.Odčerpávaním kvapalných RAO zo šácht obj.44/20 sa tiež znižuje riziko úniku do ŽP.Dlhodobým sanačným čerpaním podzemných vôd je obmedzované šírenie kontaminantov.Dominantnými zdrojmi potenciálneho ožiarenia zostáva realizácia činností spojená s vyraďovaním dlhodobého skladu,horúcej komory a vyberaním zvyškov kalu a štrku z nádrží obj.44/10 „Zložisko kvapalných RAO “. V roku 2001,v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi,je evidentný trend k zníženiu počtov zamestnancov v skupinách s vyššou expozíciou.Ani u jedného zamestnanca nedošlo k prekročeniu limitov ožiarenia v zmysle horeuvedeného zákona.Z pohľadu radiačnej bezpečnosti možno pozitívne hodnotiť trend znižovania expozície vybranej skupiny dlhoročne najvyššie exponovaných zamestnancov oddelenia paliva A-1 (od 1.1.2000 oddelenie transportu materiá- lov),ale aj u dosiaľ menej exponovaných zamestnancov. Plynné výpuste (v rokoch 1996 -2001)dosahovali jednotky až desiatky MBq,čo predstavuje jednotky %ročného limitu.Kvapalné výpuste v rovnakom období dosahovali hodnoty (okrem trícia)desatín až jednotiek MBq,čo predstavuje desatiny až jednotky %ročného limitu.Pre aktivitu alfa nuklidov je o poriadok nižšia.Aktivita trícia v kvapalných výpustiach (v rovnakom období)bola desatiny TBq (okrem roku 1997),čo predstavuje desatiny až jednotky %ročného limitu. Záver Výsledkom riešenia a realizácie projektu v roku 2007 by malo byť dosiahnutie stavu,ktorý môžeme charakterizovať nasledovne (podrobne je špecifikovaný v prílohe Rozhodnutia ÚJD SR č.137/99,ktorým povolil I.etapu vyraďovania JE A-1):
V súčasnosti je lokalita Bohunice bez vyhoreného paliva z JE A-1. Potreba vybudovania integrálneho skladu,splňujúceho kritériá pre strednodobé skladovanie (30 až 50 rokov)neuložiteľných RAO v RÚ RAO z akýchkoľvek dôvodov (s využitím i pre skladovanie inštitucionálnych RAO a kontaminovaných materiálov zachytených v SR)je opodstatnenou podmienkou pre realizáciu ďalších etáp vyraďovania JE A-1.Výber lokality,rozsah stavby (počet modulov)bude významne ovplyvnený názorom a súhlasom verejnosti. Dominantnou úlohou naďalej zostáva vyraďovanie dlhodobého skladu vyhoreného paliva,kde zlepšením radiačnej situácie boli vytvorené podmienky k realizácii ďalších činností,zabezpečujúcich naplnenie rozhodnutia ÚJD SR.
|
|